بررسی بازی «شاهین»

شبیه ساز جنگ‌ هوایی و کنترل هواپیما از آن دست سبک‌هایی‌ست که محبوبیت زیادی را در بین مارکت‌های داخلی و خارجی داشته است. استودیو «طراحان سفید» که پیش از این با ساخت بازی «تیکاف ۳» به محبوبیت بسیار زیادی رسیده بودند، حال به سراغ سبک شبیه سازی پرواز رفته و دست به تولید عنوانی در این سبک با نام «شاهین» زده‌اند. استفاده از نبردهای تاریخی و طراحی شده بر اساس واقعیت به علت وجود دورهای تاریخی متفاوت و پرجزییات در تاریخ کشور ما، به امری عادی در بین بازی‌های ایرانی به خصوص در سبک اکشن تبدیل شده است. بسیاری از بازی‌سازان داخلی در ابتدا دوره تارخی مورد نظر خود را متناسب با  بازی خود انتخاب کرده و سپس به تعریف و بازگو کردن داستان به سبک منحصر به فرد خود در این دوره تاریخی می پردازند. در شاهین شما وظیفه کنترل جنگده‌ای در زمان نبرد ایران با عراق در دوره دفاع مقدس تا زمان امروزی داشته و امکان استفاده از انواع جنگنده‌های متنوع موجود را دارید. این جنگنده‌ها متناسب با سال ساخت و قیمت خود، تجهیزات و قدرت متفاوتی داشته و امکانات مختلفی را از لحاظ مهمات، سرعت و مقاومت در اختیار شما قرار خواهند داد. انتخاب سلاح و جنگنده مورد نظر در شاهین با گذشت زمان به کاری لذت بخش تبدیل می شود. جنگنده‌های موجود بازی که در ابتدا در رده‌های مبتدی و نسبتا قدیمی قرار گرفته و با پیشروی در مراحل حتا به جت‌های جنگی فوق مدرن غربی تبدیل می‌شوند.

6

شاهین که به سه بخش داستانی، روزانه و رقابتی تقسیم می‌شود از تنوع و بالانس خوبی در مراحل خوب بهره برده و پس از گذشت مدت زمانی و مواجه با مراحل چالش برانگیز داستانی، به خوبی شما را سرگرم خواهد کرد. در طول گذشت زمان و رد کردن مراحل بازی، امکان استفاده از قابلیت‌های مختلفی از جمله استفاده از موشک‌های متنوع و امکان درخواست نیروی کمکی به شما اضافه شده و مهارت شما در استفاده از این نیروها، تفاوت و نتیجه هر مرحله را رقم خواهد زد. مراحل بازی شاید در نگاه اول کوتاه و کم به نظر رسیده اما با قرارگیری در روند بخش داستانی بازی مطلع خواهید شد که این طراحی این تعداد مراحل با جزییات بالایی انجام گرفته و روند سختی صعودی آن به صورتی است که پس از مدتی کوتاه خسته کننده و تکراری نخواهد شد. عملیات روزانه صرفا برای ترغیب مخاطبان بازی برای انجام آن در حالت‌های خاصی طراحی شده و پس از اتمام وظایف آن در مدت زمان مشخصی، جوایز ویژه‌ای برای کابران در نظر گرفته خواهد شد.

یکی از دیگر نکات قابل اشاره در شاهین، استفاده از قابلیت تغییر زاویه دید دوربین در بازی است. شاهین به چندحالت و زاویه دید مجهز بوده و شما بر حسب راحتی خود در استفاده از یکی از آن‌ها، زاویه دید مورد نظر خود را انتخاب خواهید کرد. این قابلیت که تا به امروز در تعداد کمی از بازی‌های ایرانی دیده شده، یک امتیاز مثبت بزرگ برای شاهین به حساب آمده و از خسته کننده شدن بازی بازی پس از مدت کوتاهی، جلوگیری می‌کند. امکان شخصی سازی با کیفیت نسبتاً خوبی در بازی تعبیه شده است. جدا از امکان انتخاب هواپیما مورد نظر شما در هر کدام از مراحل بازی، درجه بندی‌های نظامی به خصوصی نیز در بازی تعبیه شده تا شما جدا از تلاش برای بدست آوردن سوخت بیشتر برای رد کردن مراحل بازی با چالش کمتر، به رکورد زنی های بیشتر برای دست یابی به درجات بهتر نظامی نیز تلاش کنید.

صداگذاری و موسیقی از آن دست بخش‌های شاهین است که نیاز به پرداخت بیشتری داشته و انتظار می‌رود در آینده نچندان دور، مشکلات این بخش نیز به طور کامل برطرف شوند. موسیقی مورد استفاده در بازی جدا از جذابیت شنیداری خود، اختصاصی برای بازی طراحی نشده و صدای کاراکتر پشتیبانی بازی نیز آنطور که باید و شاید خوب از آب در نیامده است. البته کنایه‌های جالبی به خصوص در هنگام نابود کردن اهداف از جانب شخصیت‌ها گفته می‌شود که از نکات جالب این بخش به حساب می‌آید.

lvl10-1024x576

در بخش داستانی، با توجه به مهارت و سبک بازی شما در رد کردن مراحل، مقادیر مشخصی پول و مهمات در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مدیریت استفاده از این امکانات، یکی از چالش‌های اصلی شاهین را شکل می‌دهد. طراحی این مراحل در کنار طراحی بصری بازی به خوبی انجام گرفته و در سطح بازی ایرانی، شما را به خوبی راضی خواهد کرد. طراحی محیط سه بعدی بازی و تنظیمات گرافیکی آن در کنار طراحی جنگنده‌ها و سلاح‌های بازی به خوبی کار شده و حتا در بعضی از موارد، استانداردهای تولیدات داخلی را ارتقا می‌دهد. بهینه سازی شاهین برای تمام تلفن‌های همراه هوشمند میان رده به بالا به خوبی انجام گرفته و در صورت داشتن سیستم سخت افزاری حتا نچندان بالایی، در تجربه این بازی با مشکل خاصی روبرو نخواهید شد.

شاهین یکی از عناوین استفاده شده در «بازی‌جام» بوده و با توجه به سایر رویدادهای این چنینی که در سرتاسر جهان برگزار می‌شوند، موقعیت بسیار مناسبی برای معرفی این بازی به مخاطبان ایران و در مراحل بعد حتا به مخاطبان در سایر نقاط جهان محسوب می‌شود. بازی‌جام که با برگزاری مسابقات رکورد زنی و اعلام نتایج روزانه و اهدا جوایز برندگان در هر بازی برگزار می‌شود، فرصت بسیار مناسبی برا آشنایی بازی‌سازان و مخاطبین بازی‌های موبایل در ایران بوده و به طور قطعی نتایج مثبتی را در صنعت بازی‌های رایانه‌ای کشورمان اعلام خواهد کرد.  مجموع شاهین یکی از بلندپروازی‌های استودیوهای داخلی برای تولید یک بازی در یکی از چالش برانگیزترین سبک‌های بازی‌های موبایلی است که گزینه بسیار مناسبی برای طرفداران داخلی سبک پرواز و جنگ‌های هوایی خواهد بود.

نویسنده: شایان کرمی

«این نقد و بررسی برای بازی جام انجام شده است»
http://www.bazijam.ir