Warning: unlink(/home/gamedoc/domains/bazinameh.org/public_html/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/fields/typography/googlefonts.php): Permission denied in /home/gamedoc/domains/bazinameh.org/public_html/wp-content/plugins/redux-framework/ReduxCore/inc/fields/typography/field_typography.php on line 945

چگونه پلات کنیم یا پیش‌درآمدی بر Platinum Trophy!

«باید پلاتش کنی .» این جمله‌ای بود که دو سال پیش از زبان دوستم شنیدم و هیچ ایده‌ای نداشتم که چه معنایی می‌دهد. اول فکر کردم شاید مربوط بهplot  داستان و از این حرف‌ها باشد. از آن‌جایی که نمی‌خواستم تصویر بازی‌باز – مثلا – حرفه‌ای من در ذهنش خراب شود یک «اون که صد در صد» گفتم و ماهرانه موضوع بحث را عوض کردم. کمی بعد با کمک از دوستم گوگل(!) فهمیدم که پلات کردن کاملا با چیزی که فکر می‌کردم فرق دارد. حالا پلات کردن چی هست؟ به دست آوردن پلاتینیم تروفی، یعنی تمام trophy یاachievement های بازی را گرفتن. حالا سوال این است که تروفی یا چیومنت به خودی خود چیست؟

تروفی‌هایی که امروز با آن‌ها آشنایی داریم با انجام اعمالی خاص در طول بازی به دست می‌آیند و شما می‌توانید با مراجعه به لیست تروفی‌های بازی همه‌ی آن‌ها را ببینید. بعضی از آن‌ها مربوط به داستان هستند و صرفا با پیشرفت شما در مراحل اصلی بازی به دست می‌آیند، برخی دیگر مربوط به بخش چندنفره هستند و دسته‌ای دیگر تروفی‌های پنهان به شمار می‌روند و شما حتی نمی‌دانید چه کار باید بکنید! اما اولین تروفی‌ها به چه زمانی برمی‌گردند؟

Activision که همگی با سری Call of Duty آن آشنا هستیم – در سال ۱۹۸۲ در manual instructionهای بازی‌هایش Highscoreهای خاصی را تعیین کرده بود که اگر بازیکنان به این امتیازها رسیدند از صفحه‌ی تلویزیون عکس بگیرند و برای آن‌ها بفرستند تا یک نشان از اکتیویژن برای آن‌ها فرستاده شود. این حرکت به نوعی اولین روش تروفی دهی بود که البته اکتیویژن این کار را از سال ۱۹۸۳ به بعد برای بازی‌های جدیدتر خود متوقف کرد. در خیلی از بازی‌های نسل‌های بعد شیوه‌های متفاوتی از جایزه دادن به بازیکن مورد استفاده قرار گرفت؛ مثل unlockableهای مختلف از کاراکتر گرفته تا اسلحه، لباس و modeهای جدید. گروهی دیگر از بازی‌ها به خصوص بازی‌‌های MMORPG  مثلWorld of Warcraft  در خودشان جدا از پلتفرم، سیستم تروفی داشتند و دارند.

20160628100059-1024x576

سیستم تروفی و اچیومنت جدید یا سیستم پلتفرمی را اولین بار مایکروسافت در Xbox 360 سال ۲۰۰۵ معرفی کرد که با گرفتن اچیومنت و جمع کردن gamescore کافی بازیکن قادر به خرید آیتم‌هایی از marketplace می‌شد. در سال ۲۰۰۷، Valve هم این سیستم را روی steam پیاده کرد و بالاخره سونی در سال ۲۰۰۸ باtrophy ها در  PS3 به جمع این دو پیوست.

تروفی و اچیومنت‌ها ما را به چیزی بیشتر از تمام کردن بازی تشویق می‌کنند، به ما راه‌هایی نشان می‌دهند تا از نگاه دیگری بازی را تجربه کنیم و چالش‌هایی را پشت سر بگذاریم که حتی لحظه‌ای به ذهنمان خطور نمی‌کرد! واقعا دیدن نوشته‌ی کوچک “Achievement Unlocked” یا “Trophy Earned” در گوشه‌ی سمت چپ صفحه، برای هر بازی‌باز لذت بخش است. چه در حال طی کردن مسیر عادی بازی باشید چه در راه رسیدن به platinum.

تروفی‌ها به چهار دسته‌ی برنز، سیلور، گلد و البته پلاتینیم تقسیم می‌شوند که ترتیب ارزششان کاملا مشخص است. برنز بیشتر برای مراحل اصلی، اولین‌ها (مثل اولین upgrade) و بعضی هیدن تروفی‌ها و کارهای ساده‌تر به بازیکن اهدا شده و در میان این چهار گروه فراوان‌ترین است. سیلور هم معملا برای اتمام بازی (در حالت معمولی یا درجه‌ی سختی خاص و یا اتمام یک کار مشخص مثل جمع کردن همه‌یcollectableها) به بازیکن تعلق می‌گیرد و گلدها که سخت‌ترین قسمت ماجرا هستند. البته بعضی از بازی‌ها برای تمام کردن به شما تروفی گلد می‌دهند اما در بازی‌های دیگر داستان به این سادگی نیست. مثلا در Bioshock تروفی I chose the impossible از بازیکن می‌خواهد که بازی را در حالت survivor  بدون استفاده از vita chamber(دستگاهی که بازیکن در آن respawn می‌شود) به پایان برساند. البته داستان به اینجا ختم نمی‌شود؛ در خیلی از موارد شاهد باگ‌هایی در گرفتن بعضی تروفی‌ها هستیم. مثلا تروفی Domination  در COD: Infinite Warfare خیلی ساده به شما می‌گوید که پنج بار در چندنفره برنده شوید اما موارد زیادی گزارش شده که بازیکن حتی بعد از صدبار برنده شدن نیز موفق به دریافت این تروفی نشده است.

PSN-Trophy-Leader

به بازی‌بازهای فرا حرفه‌ای و البته باحوصله که هر عنوانی را دارند، پلات می‌کنند Trophy Hunter می‌گویند که مطابق اسمشان به شکار تروفی می‌پردازند. رکورد بیشترین تروفی در PSN دست کاربری آمریکایی به نام Roughdawg4  با ۵۸۷۹۶  تروفی است.

در مجوع پلات کردن و جمع‌آوری تروفی و اچیومنت روشی است تا از لحظه لحظه یک بازی لذت ببرید و خود را به چالش بکشید. تا دیر نشده شما هم دست به کار شوید و پلاتش کنید!