شهردار مهربان | بررسی بازی «پرسیتی»

  • سازنده: تاد
  • سبک: استراتژی مدیریتی
  • پلتفرم: Android / iOS
  • نویسنده: ارکین زاهدی

همه‌ی ما به نوعی سودای مدیریت در سر داریم. این میل به مدیریت محدود به قشر، نژاد و طبقه‌ی اجتماعی خاصی از مردم نیست. به همین دلیل است که سبک استراتژی مدیریتی از محبوبیت خاصی در سرتاسر دنیا برخوردار بوده و حتا افرادی که بازی‌باز نیستند هم از بازی کردن آن‌ها لذت می‌برند. بازی‌سازها از دیرباز به این میل درونی انسان‌ها پی برده و توانستند بازی‌های موفقی را بر این اساس روانه‌ی بازار کنند، از مدیریت یک تمدن بزرگ در مجموعه‌ی «تمدن» (Sid Meier’s Civilization) گرفته تا یک شهر پیش‌رفته در مجموعه‌ی «سیم‌سیتی» (SimCity) تا یک تیم فوتبال در مجموعه‌ی Football Manager تا یک مزرعه در مجموعه‌ی «فصل برداشت» (Harvest Moon) و حتا یک خانوار در مجموعه‌ی «سیمز» (The Sims). با گسترش نفوذ شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند، محبوبیت بازی‌های استراتژی مدیریتی بیش از پیش افزایش یافت. شیوه‌ی عرضه‌ی free-to-play به این بازی‌ها اجازه داد تا بتوانند افراد غیر بازی‌باز را هم جذب کرده و در نتیجه به محبوبیت کم‌نظیری دست پیدا کنند. از چنین بازی‌هایی می‌توان به دو بازی FarmVille و Clash of Clans اشاره کرد که توانستند در زمانی بسیار کم تبدیل به دو تا از موفق‌ترین بازی‌های این چند سال اخیر شوند. از همین رو، بازی‌سازهای عزیز کشورمان هم به ساخت چنین بازی‌هایی روی آوردند و در حال حاضر می‌توانید چند بازی استراتژی مدیریتی ایرانی خوب را در بازارهای برنامه‌های موبایل پیدا کنید.

concept-test1

عنوان «پرسیتی – شهر پارسی» یکی از همین عناوین استراتژی مدیریتی خوش‌ساخت ایرانی است. این بازی ساخته‌ی استودیوی «تاد» است، که عنوان موفق «فروت کرفت» را هم در کارنامه دارد. در پرسیتی، همان‌طور که از نام‌اش می‌توان حدس زد، شما مدیریت یک شهر پارسی را در اختیار داشته و باید آن را تبدیل به یک شهر پررونق و باشکوه کنید. داستان از این قرار است که شما و مشاورتان پس از مدت‌ها به سرزمین پدری خود بازگشته و آن را در وضعیت نامطلوبی می‌یابید. در نتیجه شروع می‌کنید به ساخت و ساز و رفع نیازهای مردم تا بتوانید سرزمین پدری‌تان را به روزهای طلایی‌اش بازگردانید. این داستان مجموعه‌ی فصل برداشت را در ذهن تداعی می‌کند. اما تنها وجه مشترک پرسیتی و این مجموعه‌ی ماندگار و دوست‌داشتنی، داستان بازی نیست. مانند فصل برداشت، یکی از فعالیت‌های اصلی شما در پرسیتی، کشاورزی و دام‌داری است. شما می‌توانید انواع و اقسام محصولات مختلف را در زمین‌های‌تان بکارید و آن‌ها را به خریداران مختلف بفروشید. یا این که می‌توانید از محصولات‌تان به عنوان غذای دام‌ها استفاده کرده و در عوض به فروش فراورده‌های دامی شهرتان بپردازید. مدیریت این شهر به طور کامل در اختیار شما بوده و انتخاب این که چه کاری را انجام دهید کاملاً با شما است.

وجه تمایز پرسیتی با عناوین مشابهی مانند FarmVille و Hay Day این است که برخلاف این عناوین، شما در پرسیتی تنها مدیریت یک مزرعه را بر عهده ندارید. کشاورزی و دام‌داری تنها یکی از جنبه‌های گیم‌پلی گسترده‌ی پرسیتی است. از دیگر بخش‌های مهم گیم‌پلی بازی می‌توان به ساخت و ساز اشاره کرد. انواع و اقسام ساختمان‌ها وجود دارند که با ساخت و ارتقای آن‌ها می‌توانید مزیت‌هایی را به دست آورید. برای مثال، به منظور افزایش جمعیت، که یکی از عوامل مهم در این بازی است، باید محل‌هایی را برای سکونت اهالی بسازید. همچنین با ساخت انواع و اقسام کارخانه‌های مختلف، می‌توانید محصولات و مواد خام خود را به محصولاتی ارزشمندتر تبدیل کرده و با قیمت بیش‌تر به فروش برسانید. از سوی دیگر، جاده‌ها و تزیینات بسیار متنوعی وجود داشته تا به شما کمک کنند شهرتان را دقیقاً همان‌طور که دوست دارید گسترش دهید. آن‌قدر فضا برای گسترش و رشد شهرتان وجود دارد که به این زودی‌ها نمی‌توانید دست از سخت کار کردن بکشید. تنها چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که همه چیز در پرسیتی درهم‌تنیده هستند، به این معنی که هر چیزی را که بخواهید به دست بیاورید، باید در ازای آن چیزی را از دست بدهید. به عنوان مثال، برای به دست آوردن فراورده‌های دامی باید بخشی از محصولات‌تان را به عنوان خوراک دام استفاده کنید. این یعنی تنها با لمس کردن صفحه نمی‌توانید سکه جمع کنید و باید به خوبی برای مدیریت شهر برنامه‌ریزی داشته باشید.

h-800x400

 

بازی از نظر ظاهری هم چیزی از عناوین مشابه خارجی کم ندارد. محیط، ساختمان‌ها، مردم و حیوانات همه به زیباترین شکل ممکن طراحی شده‌اند. وقتی به حیوانات بامزه‌ی شهر نگاه می‌کنید، ناخواسته لبخند روی لب‌تان می‌آید. موسیقی و جلوه‌های صوتی استفاده‌شده در بازی هم کاملاً هماهنگ با حال و هوای بازی و فضای ایرانی آن هستند. این موسیقی و جلوه‌های صوتی آرامش‌بخش، زمانی که با رنگ‌آمیزی شاد و طراحی بامزه‌ی شخصیت‌ها و حیوانات همراه می‌شوند، باعث شده تا به این زودی‌ها از بازی خسته نشده و بتوانید برای مدت‌های طولانی به بازی کردن ادامه دهید. از دیگر نکات مثبت پرسیتی می‌توان به راهنمایی‌های مؤثر بازی در مراحل اولیه اشاره کرد. پس اگر در شروع بازی کمی گیج شده‌اید و نمی‌توانید از تمام جزییات آن سر در بیاورید اصلاً نگران نباشید، مشاورتان به خوبی همه چیز را به‌موقع برای‌تان توضیح می‌دهد. اهدافی که برای ارتقای تراز باید انجام دهید هم به سادگی نمایش داده می‌شوند تا همواره بدانید که در هر لحظه اولویت با کدام کار است. البته پرسیتی هم مانند تمام بازی‌های دیگر بدون ایراد نیست. اهداف بازی محدود به فروش محصولات به افراد مختلف می‌شوند. شاید بهتر بود کمی اهداف متنوع‌تری را در نظر گرفت و با داستان‌های فرعی نصفه و نیمه آن‌ها را توجیه کرد. از طرفی دیگر، اگرچه سیستم کنترل بازی بسیار مناسب و بدون دردسر است، اما بازی پاسخ‌گویی مناسبی در برابر لمس‌ها نداشته و گاهی اوقات باید چندین بار یک بخش لمس را کنید تا بازی پاسخ دهد. البته این‌ها ایرادات اساسی نیستند و می‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

پرسیتی یکی از عناوینی است که برای شرکت در مسابقه‌ی بزرگ «بازی‌جام» در نظر گرفته شده است. نباید به بازی‌جام تنها به عنوان یک مسابقه نگاه کرد. بدون شک بازی‌جام حرکت مثبتی است در راستای شناخته شدن هرچه بیش‌تر بازی‌های ایرانی. بدون شک بازی‌هایی مانند «فیفا»، «کانتر استرایک» و «استارکرفت» بخشی از محبوبیت‌شان را مدیون حضور در مسابقه‌های بین‌المللی به عنوان رشته‌های مسابقه هستند. بازی‌جام می‌تواند چنین بستری را برای بازی‌های خوش‌ساخت ایرانی فراهم آورد. پس اگر علاقه دارید در این مسابقه شرکت کرده و جایزه ببرید، می‌توانید همین الان بازی پرسیتی را بارگزاری کرده و مشغول ساخت باشکوه‌ترین شهر پارسی تاریخ بشریت شوید. البته حتا اگر قصد شرکت کردن در بازی‌جام را هم نداشته باشید، این بازی ارزش امتحان کردن را دارد. بدون شک پرسیتی یکی از بهترین بازی‌های ایرانی در این سبک بوده و انصافاً چیزی از نمونه‌های خارجی در زمینه‌ی گیم‌پلی، گرافیک و موسیقی کم ندارد. بی‌صربانه منتظر به‌روزرسانی‌های جدید و اضافه شدن محتواهای بیش‌تر به این بازی خوش‌ساخت هستیم.

«این نقد و بررسی برای بازی جام انجام شده است»
http://www.bazijam.ir