بررسی بازی «مگنیس»

محدودیت‌های زیاد برای بازی‌سازان داخلی موجب شده تا بسیاری برای جذب مخاطب رو به استفاده از ایده‌های ناب و جذاب آورده و با تکیه بر جذابیت‌های این چنینی، دست به جذب مخاطب برای عناوین خود بزنند. بازی «مگنیس» به دست استودیوهای «پاییزان» و «راسپینا» ساخته شده که پیش از این تجربه‌ ساخت عناوینی همچون «ارتش‌های فرازمینی» را در کارنامه‌ خود داشته‌اند. معرفی عنوان ارتش‌های فرازمینی موجب شد تا این استودیو از محبوبیت خاصی در بین مخاطبین داخلی بهره برده و بازی را به یکی از مورد انتظارترین عناوین ساخته شده در داخل کشور تبدیل کند. پس از انتشار باشی و حواشی پیرامون آن و تغییر الگوی بازی‌سازی در کشور ما که از ساخت عناوین بزرگ برای رایانه‌های شخصی به سمت پلتفرم‌های موبایلی رفته، سازندگان این بار به ساخت عنوانی برای پلتفرم گوشی‌های هوشمند روی آورده و آنطور که به نظر می‌رسد، ورود خوبی را به این بخش داشته‌اند. تیم ساخت عنوان مگنیس از تجربه بسیار بالایی بهره برده و امتحان خود را در عناوین پیشین پس داده است. همین موضوع موجب شده تا انتظار تجربه یک عنوان با استانداردهای بالا برای ما چیز عجیب و انتظار بی جایی محسوب نشود. همانطور که مشخص است، قرار نیست تا با انجام مگنیس، تجربه داستانی خاصی برای شما شکل گرفته و یا قصه بزرگی برایتان تعریف شود. مانند سایر عناوین مشابه و اکثر بازی‌های پلتفرم تلفن‌های همراه هوشمند، به علت محدودیت های موجود، اکثر تلاش سازندگان در پیاده سازی ایده اصلی بازی که در بیشتر موارد  در بخش گیم‌پلی متمرکز شده، معطوف می‌شود.

screen1024x1024 (1)

تقریبا تمام وقت شما در مگنیس، صرف گوی سیاه رنگی به همین نام می‌شود، بعد از مهاجرت سازندگان به پلتفرم موبایل، نیاز به تمرکز به روی سایر بخش‌های بازی کم شده و بعد از مقدمه‌ کوتاهی در ابتدای بازی، ماجراجویی خود را آغاز خواهید کرد. کنترل بازی بر اساس سیستم کنترل معکوس طراحی شده است. در مگنیس با حرکت شما به هر سمتی از صفحه نمایش، گوی به سمت مخالف آن حرکت و جهت‌گیری می‌کند. آشنایی با مکانیزم کنترل مگنیس در ابتدا کمی دشوار به نظر می‌رسد اما پس از گذشت مدتی و آشنایی با ساختار آن، به نقطه قوت و جذابیت اصلی بازی تبدیل شده و شرایط چالش انگیزی را برایتان ایجاد خواهد کرد.جدا از کنترل بازی، طراحی مراحل مگنیس پس از مدتی دشوار شده و تلاش‌های چندباره برای به پایان رساندن مراحل بازی به امری عادی تبدیل خواهد شد. از چالش‌های اصلی این بخش می‌توان به محدودیت در میزان بازیابی سلامتی در بازی اشاره کرد. در طول بازی تنها مجاز به ۱۰ بار مرگ خواهید بود و بعد از اتمام این تعداد که اتفاقی غیر قابل پیشگیری است، سه راه خرید الماس، تماشای ویدیو تبلیغاتی و انتظار برای پر شدن خودکار سلامتی در پیش روی شما قرار خواهد گرفت. وجود این سیستم پرداخت درون برنامه‌ای به علت رایگان بودن بازی عجیب نبوده اما نیاز به بالانس بیشتر برای جلوگیری از گرفتن سرعت بازی و لذت بردن مخاطب داشته که سازندگان قول رفع آن در آینده نزدیک را داده‌اند. یکی دیگر از ایده‌های مهمی که در مگنیس شاهد آن هستیم، استفاده جالب و به جا از سیستم بقا در بازی است. برخلاف عناوین مشابه، در صورت برخورد مگنیس با موانع و دیواره‌های کناری محیط بازی، شما با صفحه اتمام و شکست روبرو نشده و حتا با خط سلامتی به خصوصی مواجه نخواهید شد. این گوی سیاه در صورت برخورد با محیط بازی بزرگ‌تر شده و با گذشت از زمان و ظهور موانع ریزتر، کنترل آن بسیار دشوارتر از گذشته خواهد شد. از بین رفتن گوی مگنیس نیز به صورت جالبی انجام شده و گوی شما در صورتی که پس از برخورد های متوالی به محیط، بیش از حد بزرگ شود، منفجر خواهد شد. همچنین سیستم جالبی در بخش کنترل بازی تعبیه شده که اگر در میحط بازی و پس از برخورد با موانع، در کنترل گوی موفق باشید، سلامتی گوی بازیابی شده و به همان حالت کوچک قبلی خود باز می گردد. البته این موضوع محدودیت‌هایی داشته و در صورت برخورد های متدوام و پشت سرهم، در به اتمام رساندن مراحل با امتیاز کامل ناکام خواهید ماند.

screen1024x1024

در یک کلام مگنیس یک اثر هنری به شمار می‌رود. از طراحی محیط‌های بازی گرفته تا آبجکت‌هایی که در آن قرار گرفته‌اند، همگی با دقت و کیفیت بالایی صورت گرفته و در هنگام تجربه بازی، حتما ازحضور در چنین محیط‌هایی شگفت زده خواهید شد. محیط‌ها رنگ بندی جذابی داشته و تصاویر پس زمینه و آبجکت‌ها همگی از تنوع بالایی بهره می‌برند. صداگذاری و فضاسازی محیطی نیز با گذر زمان و رد کردن مراحل به خوبی در بازی تغییر کرده و بخش هنری بازی را از یکنواختی نجات می‌دهند. قطعه‌های انتخاب شده برای بازی نیز همگی با دقت بالایی انتخاب شده که البته به علت تعداد کم آن‌ها، ممکن است پس از مدتی تکراری شده و دل مخاطب را بزند.

مگنیس از جمله عناوینی است که این نکته را بیش از پیش ثابت کرده که صنعت بازی‌سازی در ایران در حال پیدا کردن جهت گیری خاصی بوده و برخلاف گذشته، بیشتر در بخش استفاده از ایده‌های ناب تمرکز خواهد کرد. این بازی در لیست عناوین جشنواره «بازی‌جام» قرار گرفته است. باز‌جام فرصتی برای بازی‌سازان خلاق داخلی محسوب شده تا فاصله خود با مخاطبین عناوین خودشان را یک پرده کمتر کرده و به معرفی و کسب مخاطب برای عناوین خود بپردازند. مگنیس با طراحی گرافیکی و هنری مناسبش و مراحل درگیرکننده خود که حتا در مواردی شما را عصبی خواهد کرد، در نهایت محصولی‌ست که با استفاده از ایده‌ خلاقانه‌ خود برای مدت طولانی شما را هیجان‌زده و سرگرم خواهد کرد.

نویسنده: شایان کرمی

«این نقد و بررسی برای بازی جام انجام شده است»
http://www.bazijam.ir