گزارش افتتاحیه و روز نخست «گیم جم بزرگ مشهد»

روز چهارشنبه، ۱۵ آذر ماه، دانشگاه فردوسی مشهد، میزبان «گیم جم بزرگ مشهد» بود. گیم جمی که به نظر می‌رسد در آینده درخشش زیادی به همراه داشته باشد.

این گیم جم که به همت دانشگاه فردوسی مشهد و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در حال برگزاری است، صبح روز گذشته با برگزاری افتتاحیه، رسما فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدای مراسم گروه‌های شرکت‌کننده معرفی و سپس وارد شدند. گروه‌هایی که از شهرهای مختلف در این رویداد شرکت کرده‌اند و قصد دارند تا توانایی خود را محک بزنند. در ادامه شاهد معرفی دو هیت ژوری بودیم که باید پس از پایان رویداد باید بازی‌های ساخته شده را بررسی کنند که این دو هیت را هیت داوران بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و هیت داوران دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل می‌دهد.

photo_2017-12-06_10-46-55

پس از معرفی هیت داوران، آقای علی گلدانی، دبیر این جشنواره به سخنرانی پرداختند و در مورد چگونگی شکل‌گیری این جشنواره توضیح دادند. سپس به این قضیه اشاره کردند که با برگزاری چنین گیم‌جمی قصد دارند تا در این حوزه از دانشگاه اصفهان پیشی بگیرند و از نظر فعالیتی، به دانشگاه تهران نزدیک‌تر شوند. ایشان در ادامه صحبت‌های خود به برنامه روزهای دیگر اشاره کردند و روند برنامه‌های روزهای آتی جشنواره را شرح دادند. بخش اعظمی از صحبت‌های گلدانی به نحوه داوری اختصاص داشت. او در رابطه با داوری گفت: داوران مختلفی برای بخش‌های گوناگون انتخاب شده‌اند که علاوه بر داوری بازی‌ها، به گروه‌های شرکت‌کننده نیز کمک می‌کنند تا در طول ساخت آثار خود با مشکل روبه‌رو نشوند.

IMG_2401

در ادامه مراسم افتتاحیه، شاهد سخنرانی محمد میرزایی، معاون حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بودیم. میرزایی در رابطه با این گیم‌جم گفت: این جشنواره قرار است به سکوی پرتابی برای گروه‌های بازی‌سازی تبدیل شود و کمک کند تا انگیزه دانشجویان برای شرکت در ادامه این راه بیشتر شود. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز تمام تلاش خود را می‌کند تا این رشته و این حوزه همه‌گیر شود.

بعد از صحبت‌های محمد میرزایی، شاهد سخنرانی افراد دیگری در رابطه با این جشنواره بودیم که همه این افراد بر این موضوع تاکید داشتند که برگزاری چنین جشنواره‌هایی به پیشرفت صنعت بازی‌سازی و علاقه‌مندان به این حوزه می‌تواند کمک شایانی کند. پس از پایان افتتاحیه، کارگاه طراحی بازی آغاز شد و بعد از به اتمام رسیدن این کارگاه ماراتن ساخت بازی رسما شروع شد.