بررسی بازی «فوتبال رانر»

فوتبال بدون شک یکی از آن دست ورزش‌های است که همیشه طرفدران مخصوص خود را داشته و در صورت گذشت زمان از تب علاقه به آن کاسته نخواهد شد. تولید بازی برای پلتفرم تلفن‌های همراه هوشمند با محوریت موضوعی فوتبال به امری عادی در سال‌های اخیر برای بازی‌سازان داخلی تبدیل شده است. هر ساله شاهد عناوین مختلفی در این سبک بوده که هر کدام، بخش خاصی از این ورزش جذاب را هدف خود قرار داده‌اند. پس از انتشار بازی «فرار از معبد»  (Temple Run) در این سبک، موج بسیار زیادی از طرفدران عناوین موبایلی به سمت تجربه این بازی رفته و فرار از معبد را به یکی از موفق‌ترین‌های اپ استور و فروشگاه گوگل تبدیل کردند. همین موضوع موجب شد تا کلو‌ن‌های بسیار زیادی از این بازی ساخته شده و حتا عناوین خاصی، حتا در مواردی فرار از معبد را پشت سر گذاشته به یک نام شناخته شده تر تبدیل شوند. عنوان  (Subway Surfers) یک بازی در سبک runner (دونده) محسوب شده که با ایده سفر به شهرهای مختلف جهان و تعویض تم و محیط خود به صورت هر از چندگاهی و طراحی آیتم‌های مختلف و خلاقانه‌ زیادی برای کسب امتیازات بیشتر توانست تا طمع طرفداران خود برای ثبت رکورد جدید و امتیازات بیشتر را بالا برده و به نام موفق دیگری در این صنعت تبدیل شود.  بازی «فوتبال رانر» که با توجه به اسم خود، در دسته سبک «رانر» قرار می‌گیرد، دست به طراحی یک محیط فوتبالی برای یک عنوان رانر زده است. در بازی امکان و پس از ثبت نام، امکان انتخاب تیم مورد علاقه داخلی خود را داشته و پس از آن وارد محیط  بازی که در اصل همان ورزشگاه فوتبال است، خواهید شد. در محیط ورزشگاه، بازیکنان تیم حریف قصد تصاحب توپ شما با استفاده از تکل را داشته و البته به جز جا گذاشتن این بازیکنان، با چالش رد کردن موانع محیطی نیز روبرو خواهید بود. موانع بازی گاهی شما را به تکل زمینی مجبور کرده و در بعضی از اوقات شما را مجبور به پرش می‌کنند.

com.Persis.FootballRunner3

یکی از نکات مهم و چالش‌های اصلی این سبک در پلتفرم گوشی‌های هوشمند، محیط تکرار پذیر بازی است. سازندگان این دست بازی‌ها، همیشه با چالش بزرگی برای طراحی محیط بازی خود روبرو هستند. طراحی محیطی که در زمان ثبت رکورد که اغلب هم با سرعت بسیار زیادی در حال طی شدن است، نیاز به دقت ویژه و بالایی در ساخت و رنگبندی محیط داشته که سازندگان فوتبال رانر به خوبی از پس آن برآمده‌اند. البته به جز این موانع، همانند سایر عناوین سبک رانر، گو‌های مختلفی در بازی تعبیه شده که در شما در صورت زمانبندی مناسب و کسب آن‌ها، امکانات و دسترسی‌های بیشتری برای کسب امتیاز بیشتر خواهید داشت. این گوی‌ها در مواردی توپ را به صورت هوایی شوت کرده و برای مدتی، رکورد زنی بدون چالشی را برای شما فراهم خواهند کرد. در مواردی نیز بر روی امتیاز کسب شده شما در زمان مشخصی تاثیر گذاشته و رکورد شما را بهبود خواهند بخشید. سبک موسییقی و طراحی گرافیکی بازی همگی تداعی کننده لیگ برتر ایران و حال هوای برنامه‌های فوتبالی در داخل کشور بوده و به خوبی شما را برای شروع رکورد زنی بعد از ثبت نام در سیستم و امکان رقابت با سایر مخاطبین بازی،  در زمین مسابقه مهیج و آماده می‌کند. البته طراحی کاراکتر و محیط بازی در حال حاضر در سطح متوسطی انجام شده است. با توجه به پتانسیل بالای لیگ برتر ایران و حضور تیم‌ها و ورزشگاه‌های متفاوت و متنوع،  انتظار می‌رود با گذشت زمان، سازندگان مشکلات این بخش‌ها را نیز رفع کرده و با اضافه کردن تیم‌ها و جزییات بیشتر، این بخش را بهبود ببخشند.

com.Persis.FootballRunner5

فوتبال رانر در لیست عناوین جشنواره «بازی‌جام» قرار دارد. این رویداد، اولین تجربه مسابقات در بخش بازی‌های موبایلی در کشور محسوب می‌شود. دوستداران بازی‌های رایانه‌ای در بازی‌جام، با ثبت رکوردهای روزانه در طول برگزاری این جشنواره، برای جذب جوایز این رویداد تلاش می‌کنند. همین موضوع موجب شده تا تعداد بسیار زیادی از مخاطبین، با بازی‌های داخلی استفاده شده در بازی‌جام آشنا شده و از این رو، این رویداد مفحل بسیار خوبی برای آشنایی هر چه بیشتر مخاطبین با عناوین داخلی محسوب می‌شود. در نهایت فوتبال رانر یکی از عناوینی خوب داخلی سبک رانر با محوریت ورزش فوتبال بوده و به خوبی شما را سرگرم خواهد کرد.

نویسنده: شایان کرمی

«این نقد و بررسی برای بازی جام انجام شده است»
http://www.bazijam.ir