بررسی بازی «جدل بر روی سرعت ۲»

ساخت عناوینی که تنها بر روی موضوع رکورد زنی تمرکز کرده‌اند، به کاری متداول در بین بازی‌سازان داخلی و خارجی تبدیل شده است. هر روزه شاهد تعداد بسیار زیادی از بازی‌های رکورد در مارکت‌های ایرانی و خارجی هستیم که معمولا از کیفیت خاص بالایی دربخش‌های متفاوت بازی بهره نبرده و تنها به روی امر رکوردزنی به طور وِیژه‌ای تمرکز کرده‌اند. روند بازی معمولا در این سبک به این گونه‌ است که شما وظیفه هدایت خودرو، شخص یا جسمی خاص در یک جاده بی پایان را داشته و در طول مسیر با چالش‌های متفاوتی، اعم از آیتم‌های تعمیر و کسب امتیاز بیشتر و یا  موانع محیطی روبرو می‌شوید. با کسب امتیاز و گذشت زمان در بازی امکان ارتقا و بهبود وسیله برای شما فراهم شده تا به صورت ساد‌ه‌تری رکورد های بیشتری را به دست آورده و با خودتان به رقابت بپردازید.  بعد از عرضه‌ی نسخه‌ی اول بازی «جدل بر روی سرعت»، عنوانی که توانست برای اولین بار در کافه بازار به یک میلیون دانلود برسد، استودیو گونای تصمیم به ساخت ادامه‌ی این بازی گرفت. جدل بر روی سرعت ۲ تغییری در فرمول موفق قسمت اول که در کنترل ساده‌ی خودرو و سرعت بالای مراحل خلاصه می‌شد، اعمال نکرده و فقط به رفع مشکلات قسمت قبلی اکتفا کرده است.

03

ایده اولیه استفاده شده در جدل برای سرعت در دو نسخه اصلی بازی جدید نبوده و پیش از این بسیاری از عناوین مشابه خارجی و داخلی در این سبک عرضه شده‌اند. شما مجهز به یک خودروی مسابقه‌ای پر سرعت شده که در یک جاده بی پایان برای کسب امتیازات و سکه‌های بیشتر تلاش کرده و از برخورد با موانع و سایر ماشین‌ها جلوگیری می‌کند. جدا از استفاده از یک ایده تکراری در بازی، پیاده سازی این ایده برای راضی کردن مخاطب، کاری بسیار سخت بوده که طراحان بازی به خوبی از عهده آن برآمده‌اند. در جدل برای سرعت دو کسب رکوردهای بهتر مهم‌ترین هدف به حساب آمده و ثبت رکوردهای جدید چه به صورت شخصی و چه به صورت جهانی و مقایسه با سایر بازیکنان در سرتاسر جهان به کاری لذت بخش تبدیل می‌شود. در بازی به چهار خودرو با قابلیت‌های متفاوت دسترسی دارید. با توجه به سبک بازی خود می‌توانید خودرویی را با قابلیت سرعت بالا یا قدرت تحمل ضربه‌ی بیشتر انتخاب کنید. طراحی ماشین‌ها بسیار خوب است و تنوع قابلیت‌های آن‌‌‌ها موجب می‌شود تا چهار جاده‌ای اصلی بازی را با هر کدام از خودروها امتحان کنید. البته قرار دادن تنها چهار خودرو و جاده در یک بازی که رایگان هم نیست، غیر منصفانه به نظر می‌رسد. برگ برنده‌ی بازی زمانی رو می‌شود که سازندگان در طراحی همین جاده‌های محدود به خوبی عمل کنند و ثبت رکورد و امتیاز گرفتن در جدل بر روی سرعت ۲ را به کاری اعتیاد آور تبدیل کنند. کنترل بازی حتی در دستگاه‌های قدیمی نیز به خوبی کار می‌کند و با توجه به حجم پایین بازی، مشکلی در اجرای آن ایجاد نمی‌شود.

قدرت‌هایی همچون موتور توربو، قابلیت تعمیر، سپر و اسحله در بازی قرار دارند. چینش این قابلیت‌ها در کنار سیستم امتیاز دهی بازی که برای مواردی چون رد شدن از بین سایر اتوموبیل‌ها امتیاز بیشتری به شما می‌دهد، به خوبی پیاده‌سازی شده است. بازی از نظر فنی نسبت به نسخه‌ی پیشین تغییرات خوبی کرده. البته هنوز محیط کاربری جدل بر روی سرعت ۲ فاصله‌ی زیادی با استاندارد‌های جهانی عناوین موبایل مشابه دارد، و در صورتی که سازندگان قصد عرضه‌ی بازی در مارکت‌های جهانی را داشته باشند، این بخش به تغییرات اساسی زیادی احتیاج خواهد داشت. جدا از این بخش، طراحی جاده‌هایی که بازیکنان در آن‌ها به انجام بازی پرداخته با دقت و تنوع بسیار بالایی صورت گرفته و رضایت شما را جلب خواهد کرد. طراحی و مدل‌سازی ماشین‌های قابل کترل شما، ماشین پلیس و هلی کوپتر آن به تم و جزییات جالبی انجام گرفته و از کیفیت قابل قبولی برخوردار است. آیتم‌های گرافیکی بازی نیز به تم و حال و هوای مشخصی طراحی شده‌اند. آیتم‌های انفجار، گارد ریل‌های استفاده شده در محیط بازی و سایر ماشین‌هایی که در بازی هستند، همگی به صورت فانتزی انجام گرفته و طراحی هنری جدل برای سرعت ۲، وحدت و یکپارچگی خوبی بخشیده‌اند.

Screenshot_2015-10-11-17-44-14

در جدل برای سرعت ۲ از موسیقی و صدای محیطی جذابی استفاده شده که البته از مشکل تکرار شدن پیاپی و لوپ پلی شدن رنج می‌برد. آیتم‌های صوتی استفاده در بازی مانند بخش‌های گرافیکی بازی همگی از نظم و یکدستی بسیار خوبی بهره برده و در کنار یکدیگر فضاسازی خوبی را خلق کرده اند.یکی دیگر از نکات جالب بازی، پشتیبانی آن از سه زبان انگلیسی، فارسی و ترکی است. لازم به ذکر است که جدل برای سرعت به صورت جهانی نیز منتشر شده و در این سطح به مخاطبین زیادی دست یافته است. استفاده از این تنوع زبان و طراحی محیط کاربری چندمنظوره، این پیام را به ما منتقل کرده که این بازی سعی در نزدیک شدن به استاندارد های بین المللی در سبک خود را داشته و پای خود را از بازار داخلی فراتر می‌گذارد.

جدل برای سرعت ۲ از جمله عناوینی‌ست که در مجموعه بازی‌های جشنواره «بازی‌جام» قرار گرفته و رکوردزنی‌های پیاپی و مخاطبین زیادی در این بازی هر روزه رکوردهای جدید در این بازی از خود به جای گذاشته تا این بازی را به یکی پر جنب و جوش‌ترین عناوین این رویداد تبدیل کند. جدل بر روی سرعت ۲ یک بازی دم‌دستی برای روزهایی‌ست که حوصله‌ی سر و کله زدن با بازی‌های بزرگ‌تر را ندارید. مشکلات محیط کاربری و طراحی گرافیکی ساده‌، شاید در ابتدا شما را آزار دهند اما روند بازی به قدری جذاب است که قید این مشکلات را بزنید و برای مدت طولانی به تجربه‌ی لایی کشیدن در جاده‌های بی انتهای بازی، راضی شوید.

نویسنده: شایان کرمی

«این نقد و بررسی برای بازی جام انجام شده است»
http://www.bazijam.ir