به فال نیک بگیریم! | گزارش هفتمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

این که در هر نمایشگاه، محصولات نمایشگاه‌های دیگر را ببینیم به عمری عادی تبدیل شده است. برای مثال در نمایشگاه کتاب هرساله شاهد فروش بازی‌های کامپیوتری هستیم!

در هفته گذشته نیز در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال، شاهد غرفه‌های انتشارات کتب درسی و کودکان بودیم. جالب‌تر از همه این که تمامی این غرفه‌های عزیز در ابتدای سالن و دقیقا جلوی درب ورودی قرار داشتند. همین‌طور که به انتهای سالن نزدیک می‌شدیم، غرفه‌ها کم کم ارتباطی با مبحث دیجیتال پیدا می‌کردند. البته تا حدودی این راه طولانی ارزشش را داشت چون نزدیک به آخر(!) سالن، چهره‌ی آشنای چند نوستالژی مشاهده می‌شد. این انتهای سالن در حدی انتها بود که فقط افرادی که دنبال Easter Egg بودند می‌توانستند به آن برسند.(برای بعضی‌ها، این Easter Egg غرفه‌های بازی‌سازی بود برای تعدادی هم گیمنتی که برای بازی FIFA و PES اختصاص داده شده بود).

IMG_20171116_132647

کنسول‌های آتاری و سگا و دیگر بروبچ قدیمی(!) را که رد کردیم، تازه به مقصد مورد نظرمان یعنی محل مربوط به غرفه‌های مربوط به بازی‌های ویدئویی و استودیوهای بازی‌سازی رسیدیم. بازی‌سازان حضور نسبت خوبی در نمایشگاه داشتند پس با این دوستان هم‌کلام و وضعیت نمایشگاه را از آن‌هاجویا شدیم. اکثرا از دو چیز ناراضی بودند؛ نخست دوری بخش بازی از درب ورودی. این دوری باعث می‌شد تا خیلی از بازدیدکنندگان اصلا متوجه بخش مربوط به بازی‌های رایانه‌ای نشوند! بحث دیگر، خلوت بودن نمایشگاه نسبت به سال‌های پیش بود. البته ناگفته نماند که اکثرا قبول داشتند آن جامعه‌ی مورد نظرشان که بازی‌سازان، ناشران و بازی‌بازها بودند، در هر صورت با وجود کم بودن مراجعه‌کنندگان، به خاطر این غرفه‌ها تا آنجا می‌آمدند و به همین دلیل به حداقل سطح انتظارشان از نمایشگاه رسیده بودند. این کم بودن مراجعه‌کنندگان از دید برخی غرفه‌داران نمایشگاه به دلیل کم بودن تبلیغات نمایشگاه بود. چرا که آن‌طور که باید اطلاع رسانی می‌شد، نشده بود.

IMG_20171116_162326

ظاهر غرفه‌ها (علی الخصوص غرفه‌های بازی) بسیار خوب کار شده بود و یکنواختی رایج در نمایشگاه‌های دیگر را نداشت. خوشبختانه حضور بازی‌سازان و غرفه‌های مرتبط به بازی در این دوره از نمایشگاه خوب بود و می‌توان این حضور را به فال نیک گرفت. درست است که محدودیت‌هایی وجود داشت و حتی شاید جایگاه مناسبی برای بازی‌سازان در نظر گرفته نشده بود؛ اما به هر حال اینکه بازی‌ها بالاخره در این نمایشگاه در محلی درست کنار هم جمع شوند، خود موضوع مهمی است. بازی‌سازان مستقل ایرانی مثل همیشه با قدرت حضور پیدا کرده بودند و فروشگاهی مثل هیولا نیز برای برقراری بهتر با مخاطبین در این نمایشگاه حضور داشت. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز در غرفه خود دستاوردهای بنیاد و برنامه‌هایش را معرفی می‌کرد که برای آشنایی مردم با این صنعت و وضعیت بازی‌سازی ایران حرکت خوبی بود. به‌طور کلی می‌توان هفتمین دوره از نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در حوزه بازی‌های ویدئویی را مثبت قلمداد کرد و امیدوار بود که این نمایشگاه در بخش بازی‌های ویدئویی در سال‌های آتی بهتر ظاهر شود.

منتظر مصاحبه‌های بازینامه با تیم‌های بازی‌سازی که در نمایشگاه حضور داشتند باشید.