خداحافظ گیم نت، سلام گیم باکس

در هیاهوی کودکی ما، زمانی که بازی­ ها تازه به ایران راه پیدا کرده بودند و کم­ کم داشتند شناخته می­ شدند، عده­ ای مغازه­ دار تصمیم گرفتند حرفه خود را تغییر دهند. همین تصمیم باعث شد تا مغازه­ هایی با عنوان ” کلوب ” راه اندازی شود. در این مغازه­ ها در ابتدا فقط آتاری و Play Station یافت می­ شد. همین دو کنسول هم کافی بود تا کودکان و جوانان زیادی راهی این مغازه­ ها بشوند و ساعت­ ها بازی کنند و لذت ببرند. پس از گذشت مدت­ ها و عرضه کنسول­ های جدید به بازار و انتشار بازی­ های دو یا چند نفره این کلوب­ ها رنگ و بوی خاصی به خود گرفتند و نسبت به گذشته حتی شلوغ­ تر هم شدند. اما این شلوغی خیلی زود تمام شد. دیگر اکثر کودکان و نوجوانان در خانه­ های خود یک کنسول داشتند و دیگر کسی به کلوب­ ها نمی­ رفت. کار و کاسبی کلوب داران حسابی کساد شد و یکی پس از دیگری این مغازه­ های خاطره انگیز را تعطیل کردند. مدت­ ها گذشت و تعداذد کلوب­ ها هر روز کمتر از دیروز می­ شد. تا اینکه مغازه­ هایی تحت عنوان ” گیم­ نت ” راه اندازی شد. محوریت گیم­ نت­ ها دیگر بر روی کنسول­ ها نبود. این بار نوبت رایانه­ های شخصی بود تا خودنمایی کنند و انصافا خیلی هم خوب ظاهر شدند. بازی­ هایی همچون Counter و Call of Duty حسابی طرفدار پیدا کردند و در گیم­ نت­ ها گروه­ هایی شکل گرفت که در بازی با هم مبارزه می­ کردند. این چند­نفره بازی کردن حسابی به مذاق بازی­ باز­ها خوش آمد و روز­به­ روز افراد بیشتری به گیم­ نت­ ها می­ رفتند. اما خب گیم­ نت­ ها هم سرنوشتی شبیه به کلوب­ ها داشتند. با فراگیر شدن اینترنت در خانه­ ها این امکان پیش آمد تا بعضی از بازی­ باز­ها دیگر در منزل­ های خود بازی کنند. به همین جهت تعداد گیم­ نت­ ها هم خیلی زود کم شد. اما خب مانند کلوب­ ها کلا از بین نرفتند. به شخصه معتقد بودم این دور هم جمع شدن و بازی کردن در گیم­ نت و کلوب­ ها تجربه­ ای لذت بخش بود که کم­ کم رو به فراموشی رفت.

اما در این چند سال اخیر شاهد مغازه­ هایی بودیم تحت عنوان ” گیم­ باکس ” که دیگر به جای رایانه، کنسول­ های جدید به مغازه­ های خود آورده بودند. با اینکه تعداد آن­ها در سطح کشور بسیار کم است اما عملکرد برخی از آن­ها بسیار جای امیدواری دارد. این ” گیم­ب اکس ” ها تا به حال به مشکلات کلوب و گیم­نت برنخورده­ اند اما عدم حمایت از چنین مکان­ هایی و همینطور عدم وجود فرهنگ مناسب بازی کردن ما را به این فکر فرو برد تا به سراغ صاحب یکی از برترین گیم­ باکس­ های سطح کشور برویم. گیم­ باکسی که چند وقتی است شعبه دوم خود را هم زده است و حسابی مشتری دارد. این دو گیم­ باکس تحت نام­ های “ I Club “ و “ II Club “ در شیراز مشغول به فعالیت هستند و حسابی رونق گرفته­ اند.

شما می توانید مطلبی کوتاه و مصاحبه خواندنی در رابطه با گیم نت ها را در شماره اول مجله بازینـــــامه که در یکم مهر ماه سال جاری منتشر می شود مطالعه کنید.